Tohle nejčastěji trápí naše seniory: Jak se vypořádat se samotou nebo ubýváním sil?
V období podzimu života čelíme mnoha výzvám a změnám, které ovlivňují naši duševní pohodu. Potýkáme se se ztrátou našich nejbližších, postupným úbytkem fyzických sil a sníženou soběstačností. Přicházíme o věci, na které jsme byli celý život zvyklí, jako třeba vlastnění a řízení auta, a jejich ztráta pro nás může být těžší, než si naše okolí uvědomuje. Zhoršuje se tak naše mobilita, což nás dostává do situace, kdy se stáváme závislými na pomoci druhých. Jak se s tím vším vypořádat a jaké podpory se vám u nás v Brně dostane, abyste na to nebyli sami?
Samota u seniorů…
…aneb jsem sám. Vnoučata daleko a povídám si akorát se psem
Někdy nám může připadat, že v pozdním věku se nová přátelství navazují obtížně. Přestože jsme v průběhu života navázali spoustu vztahů, velká část jich vyprchává z různých důvodů (odchod přátel, velká vzdálenost, rozdělení životních cest…)
Kde najdu pomoc?
V Brně působí organizace a komunity, které sdružují seniory, začleňují je do společnosti svých vrstevníků a pomáhají jim najít nové známé nebo se jen na pár hodin v týdnu zabavit a příjemně si popovídat.
Jedním z nich je třeba Centrum pro rodinu a sociální péči. Centrum pořádá pravidelná skupinová setkání pro seniory. Najdete je v centru Brna, na Biskupské 7. Konají se 2x týdně a jsou ZDARMA, a to i díky finanční podpoře statutárního města Brna.
Podrobnější informace najdete přímo na webu CRSP.
Příjemný čas můžete strávit i s dobrovolníky, v Brně je zajišťuje třeba ADRA. „Dochází do domácností, domovů pro seniory, zdravotnických a dalších zařízení a dělají společnost nejen seniorům a seniorkám, ale i dlouhodobě nemocným, handicapovaným lidem či dětem v dětských domovech,“ uvádí organizace. Dobrovolníci tráví se seniory hodinu až dvě, povídají si, čtou si nebo třeba vyrazí na procházku.
Svůj zájem můžete projevit přímo na stránkách organizace ADRA.
Ztráta blízkého člověka
…aneb chce to čas. Nepřebolí to samo, dovolte si truchlit
Zlomovým bodem seniorského věku bývá odchod životního partnera. Sužuje nás smutek, žal a především beznaděj. Ztráta někoho, koho jsme měli po svém boku po většinu svého dospělého života a kdo s námi prožíval nejdůležitější životní okamžiky psychologové považují za nejvyšší možnou psychickou zátěž.
Truchlení po milovaném člověku je dlouhý a bolestivý proces. Nezapomínejte, že každý se s takovou ztrátou vyrovnává jinak. Liší se způsob i doba. Netrapte se tím, že se s nově nastalou životní situací srovnáváte o dost pomaleji, než od vás okolí očekávalo. Stádium, ve kterém se smiřujeme se smrtí blízkého člověka, trvá i rok. První výročí jeho odchodu pro nás bývá těžké a může nám připadat, že se celý proces truchlení spouští nanovo.
Pokud vám připadá, že se s hlubokým zármutkem nezvládnete vyrovnat sami, nebojte si říct si o pomoc.
Jak můžu tohle zvládnout?
- Snažte se nerezignovat na své záliby, koníčky. Pokud to aspoň trochu jde, snažte si udržet dosavadní přístup k životu.
- Neuzavírejte se do sebe, nezříkejte se sociálních kontaktů. I když vám to zprvu může být nepříjemné, snažte se je nezatracovat.
- Udržujte se v mentální i fyzické kondici. Choďte do divadla, navštěvujte koncerty, věnujte se zahrádce, cestujte. Začněte plavat nebo choďte na skupinová cvičení uzpůsobená vaší kondici.
- Nebojte se přiznat svým blízkým, že situaci zvládáte s obtížemi.
- Dovolte si truchlit, buďte na sebe hodní. Neříkejte si „měl/a bych“, „už by bylo potřeba“ ani „jiní to zvládli líp“.
- Ale stejně tak, jako si dovolíte truchlit, dovolte si i přestat. Dovolte si běžné radosti života.
Kde najdu pomoc?
Každý z nás se může dostat do bodu, kdy je jeho psychický stav kritický.
1. Pomoci se vám může dostat na Lince seniorů organizace Elpida, napsat můžete i na e-mail linkasenioru@elpida.cz.
Linka seniorů Elpida:
800 200 007
Každý den od 8:00 do 20:00 h. je vám zde k dispozici odborník, který umí naslouchat a provázet náročnými situacemi.
Poradenství je poskytováno bezplatně. Rozhovor je anonymní.
Zjistíte, že v tom nejste sami. A že podobný příběh můžou prožívat desítky dalších.
2. Nonstop podporu v tíživé situaci poskytuje i organizace Život 90.
Senior telefon Život 90:
800 157 157
Jsou tu i v situacích, kdy vás trápí depresivní stavy, strach, úzkost nebo pociťujete ztrátu smyslu života nebo řešíte vztahy v rodině.
Snížená soběstačnost
…aneb už to nezvládám. Mám problém si dojít i nakoupit
Stále se o sebe postaráte, ale každodenní nákupy a připravování teplého jídla se pro vás stávají namáhavější?
Kde najdu pomoc?
S drobnými nákupy, vyzvednutí léků a dalšími každodenními pochůzkami pomohou dobrovolníci z MUNI pomáhá, dobrovolnického centra, které funguje při Masarykově univerzitě.
Nákupy seniorům zajišťuje i Diecézní charita Brno.
Diakonie Brno poskytuje ambulantní služby lidem, kteří už s věkem ztrácejí soběstačnost. Pracovníci Diakonie pomáhají s osobní hygienou, stravou a běžnými denními úkony, Diakonie poskytuje i terapeutickou podporu.
Pokud je potřeba nepřetržitá péče, brněnská Diakonie poskytuje i kompletní pečovatelskou službu. Zajistí základní potřeby i chod domácnosti a případně i kontakt s jinými lidmi a seznámení s vrstevníky.
Potíže s dopravou
…aneb šalina daleko a já špatně chodím, potřebuji odvézt
Velká část seniorů také v pokročilém seniorském věku přichází o řidičský průkaz, právě z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu, zhoršujícího se zraku a snížené schopnosti rychle reagovat.
Kde najdu pomoc?
Běžné taxíky jsou nad vaše finanční limity a tramvaje zastavují pro vás daleko od místa, kam potřebujete? Je to už pár let, co Brno zřídilo pro své nejstarší občany Seniorbus.
Ať už se vydáte k lékaři, na nákupy nebo za kulturou, řidiči vás pohodlně dovezou. Cena za jednu jízdu je krásných 50 Kč, platíte v hotovosti přímo řidiči.
Více o tom, jak funguje Seniorbus, se dočtete přímo na webu DPMB.
Jízdu si objednáte v pracovní dny telefonicky na čísle 731 518 348.
Obětí kriminality
…aneb o tomhle se rozhodně nesmí mlčet!
Pokud dochází k nejhoršímu a vy nebo váš blízký se stanete obětí kriminality nebo domácího násilí, ať už ze strany partnera, vlastního dítěte, vnuka nebo jiného příbuzného, je důležité se ozvat. Volat můžete nonstop na linku Bílého kruhu bezpečí na číslo 116 006.
Přímo v Brně funguje i poradna pro osobní setkání, kde můžete o své situaci říci příslušnému pracovníkovi, který vám pomůže vše dále řešit. Setkání si předem domluvte, přijít můžete bez objednání v pondělí, úterý a čtvrtek v 17:00 až 20:00 h.
Bílý kruh bezpečí podporuje statutární město Brno.