Manželství je společná cesta dvou lidí, na níž sdílejí své radosti, starosti i výzvy – zkrátka celý svůj život. Aby probíhala vaše cesta bez zaškobrtnutí a překážek, je důležité spolu otevřeně a efektivně mluvit. Proč je dialog v manželství tak podstatný a jak můžeme rozvíjet komunikační dovednosti u sebe i v svém vztahu?

Jenom mluvit spolu nestačí, naslouchejte partnerovým slovům

Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Povídáte si se svou drahou polovičkou, barvitě mu/jí líčíte, jaký jste dnes měli den a on/ona při tom sleduje v telefonu nejnovější zprávy a odpovídá přikyvováním a pouhým: „Hm“. Pokud se to opakuje pravidelně, je to první náznak toho, že komunikace ve vašem vztahu není ideální a je potřeba něco změnit.

Manželství totiž není jenom o tom to „spolu vydržet“. Společně s ním vzniká i závazek překonávat společně všechny nástrahy, které se před vámi mohou objevit. A právě vzájemná komunikace je tím nejlepším nástrojem, jak jim čelit.

Co je cílem dobré komunikace aneb základy, na kterých můžete stavět

  1. Porozumění – Neměli byste se bát sdělit partnerovi své pocity, potřeby a očekávání. Pomůže vám to k lepšímu vzájemnému porozumění.
  2. Předcházení konfliktům – Otevřeným a upřímným rozhovorem lze mnohdy předejít nedorozuměním, která by se časem mohla vyvinout v hlubší problém.
  3. Posílení intimity – Upřímná komunikace podpoří vaši emocionální blízkost a důvěru. Budete totiž vědět, že se můžete na partnera s čímkoliv obrátit.
  4. Osobní růst – Sdílení a reflektování názorů může oběma partnerům pomoci v osobním rozvoji.

Jak spolu máme mluvit?

Řešit věci s partnerem, a nejen s ním, někdy není lehké a rozhodně není intuitivní. Zejména, pokud potřebujeme vyřešit nějaký problém. Naopak to od nás může vyžadovat velké úsilí.

Nácvik komunikace, která je přínosná a neubližuje, prostě zabere svůj čas. Nedělejte si těžkou hlavu, když to nepůjde hned od začátku hladce. Důležité je, aby se oba partneři snažili a stále pracovali na zlepšení.

Pomoci vám v tom mohou následující tipy:

Dopřejte si prostor

Ujistěte se, že máte oba s partnerem stejnou možnost se vyjádřit, aniž by vás někdo přerušoval. Umožněte i druhé straně říct k daném problému své a připravte se přijmout konstruktivní kritiku.

Poslouchejte aktivně

Naslouchejte tomu druhému bez soudů a zkuste mu opravdu porozumět. Plně se soustřeďte nejen na slova, ale vnímejte i tón hlasu a další neverbální signály, které vám pomohou lépe pochopit, co vám chce říci.

Buďte empatičtí a respektující

Snažte se vcítit do pozice druhého a zamyslete se nad tím, jak byste se asi cítili vy na jeho místě. Pokuste se porozumět jeho pocitům a pohledu na věc. Nezapomeňte projevit úctu k jeho názorům a pocitům, i když je nesdílíte.

Vyhraďte si čas

Možná to zní zvláštně, ale určete si čas pro společný rozhovor, při kterém vás nebude nikdo a nic rušit. Ideální je domluvit si pravidelný a hlavně pevný termín, s nímž budete oba počítat.

Otevřenost a upřímnost nade vše

Nebojte se partnerovi sdělit své skutečné pocity a myšlenky. Nemůže vědět, jak se cítíte, a když mu to neřeknete, nikdy to ani nezjistí. Pokud se nacházíte na druhé straně barikády, měli byste si řeč vašeho partnera vyslechnout bez předsudků a předčasného hodnocení. Místo toho raději společně hledejte fakta, se kterými můžete dále pracovat.,

Pohádali jsme se, co teď? Hlavně nevyčítejte

Mít zdravý vztah neznamená se nehádat. Hádka může být i přínosná, protože uvolní stupňující se napětí a vy můžete začít řešit situaci s čistým štítem. Důležitější je, jak se vzniklou situací naložíte, a zda bude mít dopad na kvalitu vašeho vztahu.

Hádka, a konečně ani váš vztah, nemá vítěze ani poražené. Cílem by naopak měla být snaha najít řešení problému. A chování po hádce je stejně tak důležité jako hádka sama. Pochopení a odpuštění jsou to, co odlišuje zdravé vztahy od těch toxických.

Mějte na paměti, že správně zvládnuté konflikty jsou příležitostí ke společnému růstu.

Zkuste rozproudit konverzaci hrou

Ať už vám doma konverzace vázne nebo ne, zkuste komunikační karty, které nadnesou zajímavá témata a pomohou prolomit ledy nebo řešit situace, do kterých se vám obvykle příliš nechce.

Stále to nejde? Využijte rady profesionálů

Obrátit se na manželskou poradnu s žádostí o pomoc není žádná ostuda. Naopak tím dáváte najevo, že vám na vašem vztahu záleží a chcete na něm pracovat. Odborníci v manželských poradnách vám pomohou řešit vaši obtížnou partnerskou nebo rodinnou situaci a posílit kvalitu vašeho vztahu. Naučí vás zvládat různé situace, do kterých můžete přijít, a řešit problémy vlastními silami.

Zajímavé akce pro páry, které chtějí na svém vztahu pracovat, nabízíme i v rámci Národního týdne manželství, který bude probíhat od 12. do 18. února 2024. Všechny akce najdete v Programové brožuře.

Jak se konstruktivně hádat, aneb jak vyjádřit své emoce

16. 2. 2024, 15:30–17:00 h.
Společenské centrum Karas, Vymazalova 22, Brno-Židenice
Seminář je zdarma, je nutné se něj přihlásit.

Interaktivní seminář o běžném manželském (partnerském) životě, kde občas přijde bouřkový mrak. Sami přijdete na to, jak může pršet, aniž by se blýskalo a burácely hromy. Možnost přijít s dětmi, které si po čas semináře budou moci hrát v herně.

Manželství – cesta vzájemného respektu

15. 2. 2024, 19:30 h.
On-line webinář.
Přihlášení nutné přes https://www.cenap.cz/ntm nebo přes www.cenap.cz/kurzy-pro-verejnost.

Manželství, vztah dvou lidí s tolika odlišnostmi, nás vybízí k hledání rovnováhy mezi tím, co máme v sobě zakořeněné a co bychom chtěli změnit. Týká se to všech oblastí manželského života, tedy i sexuality. V rámci webináře si povíme, co vše v naší vzájemné komunikaci můžeme udělat pro rovnováhu ve vztahu, jak můžeme společně růst a rozvíjet své manželství.

Můžeme předcházet krizím v manželství?

13. 2. 2024, 17:00–18:30 h.
Centrum pro rodinu a sociální péči, Biskupská 280/7, Brno
Na přednášku není třeba se předem registrovat.

Našimi kořeny je naše původní rodina, rodinné poklady i kostlivci ve skříni. Rodiny, ve kterých jsme vyrůstali, ovlivňují naše manželská soužití. Křídla svobody a lásky v manželství. Lety i úlety. Co vede ke vztahové krizi? Lze se krizím vyhnout? Jsou krizová období vázaná na délku vztahu, rodinnou a socioekonomickou situaci? Co pomáhá krize překonat?

Úrazová nemocnice v Brně – úprava provozní doby
DŮLEŽITÁ INFORMACE! Od 1. ledna 2025 je upravena provozní doba praktické a zubní lékařské pohotovostní služby v Úrazové nemocnici v Brně takto: Všední dny: 17:00 – 22:00 h. Víkendy, svátky:...
2.-31. 1. 2025 | Sbírka pro děti
Také v letošním roce se můžete v době od 2. do 31. ledna zapojit do sbírky pro děti, tentokrát ložních a koupelnových potřeb a ponožek. Oddělení prorodinné politiky Odboru zdraví Magistrátu města...
Čas na manželskou poradnu? Jak poznat, že potřebujete pomoci s manželstvím
Obrátit se na manželskou poradnu nebo psychoterapeuta se žádostí o pomoc není žádná ostuda. Naopak tím dáváte najevo, že vám na vašem vztahu záleží a chcete na něm pracovat. Odborníci...
Nikdy na to nebudete staří: Kam se zajít bavit a navázat nové kontakty?
Brno, město stude… Seniorů! Myslíme totiž na všechny naše občany, a to nejen během Brněnských dnů pro seniory, ale v průběhu celého roku. Akce, kam se podíváš. Brno je město...