Obrátit se na manželskou poradnu nebo psychoterapeuta se žádostí o pomoc není žádná ostuda. Naopak tím dáváte najevo, že vám na vašem vztahu záleží a chcete na něm pracovat. Odborníci v manželských poradnách vám pomohou řešit vaši obtížnou partnerskou nebo rodinnou situaci a posílit kvalitu vašeho vztahu. Také vás naučí zvládat různé situace, do kterých můžete přijít, a řešit problémy vlastními silami.

Kdy je čas na návštěvu poradny aneb lepší dříve než později

Manželství je cesta plná vzestupů a pádů a bohužel málokdy zůstane všechno tak růžové jako čerstvě po svatbě. Důležitá je však snaha obou partnerů na jejich vztahu pracovat. Přiznat si, že vaše manželství potřebuje vzpruhu, není totiž úplně jednoduché. Jak ale poznáte, že ji potřebuje zrovna to vaše?

Komunikační problémy

Když se i rozhovor o běžných věcech promění v hádku nebo naopak v úplné ticho, měli byste se porozhlédnout po možnostech manželské terapie.

Vzájemná nedůvěra

Byl jeden z partnerů nevěrný? Kontrolujete mu/jí soukromé zprávy? Toto chování určitě není v pořádku.

Neschopnost vyřešit konflikty

Pokud se s partnerem neustále točíte ve spirále stejných problémů aniž byste hledali řešení, jak z nich ven, v poradně vám s tím pomohou.

Změny v chování

Také deprese, stres nebo jiné výrazné změny v chování jednoho z partnerů mohou signalizovat potřebu terapie.

Problémy s intimitou

Došlo-li k zásadním proměně vašeho sexuálního života, je dobré navštívit odborníka a společně s ním hledat příčiny.

Velké životní změny

Narození dítěte, ztráta zaměstnání nebo naopak příliš velké pracovní zatížení jednoho z partnerů jsou zátěžovou zkouškou pro každé manželství. Pokud se situace nelepší, doporučujeme vám kontaktovat manželskou poradnu.


Kam se můžete obrátit?

Každý z nás se může dostat do bodu, kdy potřebuje se svým vztahem poradit.

1. Posláním Manželské a rodinné poradny Brno je poskytovat odbornou pomoc a poradenství lidem, kteří se ocitli v obtížné osobní, vztahové, rodinné či životní situaci.

Manželské a rodinné poradny Brno:
https://css.brno.cz

Domluvte si schůzku na jedné ze tří poboček, kde vám pomohou posílit a podpořit kvalitu vašeho vztahu.
Poradenství je poskytováno bezplatně.

2. Brněnské Centrum pro rodinu a sociální péči je místem důvěry a podpory, kde můžete načerpat inspiraci pro spokojený rodinný život a prohloubit vztahy v rodině.

Centrum pro rodinu a sociální péči:
https://www.crsp.cz/

Vyberte si z několika nabízených kurzů pro novomanžele i páry, které právě řeší, jak by jejich vztah měl pokračovat dál.

3. Další manželské a rodinné poradce najdete na stránkách Asociace manželských a rodinných poradců ČR:

Asociace manželských a rodinných poradců ČR:
http://www.amrp.cz/

Jak si poradit s uvadajícím vztahem aneb dopřejte si injekci vitaminu L

Není tajemstvím, že partnerský vztah je neustálý proces, který nikdy nekončí. Je důležité najít rovnováhu mezi společně stráveným časem a osobním prostorem, pracovním nasazením a péčí o rodinu a domácnost – a to vše rovnoměrně rozdělit mezi oba partnery. Tato rovnováha je klíčová pro zdravý vztah, ve kterém se nikdo nebude cítit znevýhodněný, ovšem najít ji není vždy snadné. A právě tato nerovnováha může být důvodem, proč to začne ve vztahu skřípat.

Co můžete udělat pro to, aby to „bylo jako dřív“?

Plánujte si společné aktivity

Společné koníčky jsou často přirozeným způsobem, jak upevňovat vztah s partnerem. Poskytují společné zážitky, které posílí vzájemné porozumění a intimitu. Najděte si proto čas jenom pro vás dva. Zajděte si každý měsíc na rande, vyhraďte si večer pro společné povídání nebo si zajeďte na dovolenou. Zkrátka se věnujte aktivitám, které baví oba z páru. Nebo si najděte nové společné koníčky. Tyto vzpomínky se stanou zdrojem radosti ve chvílích, kdy bude váš vztah pod tlakem.

Zajímavé aktivity pro páry najdete i v programu Národního týdne manželství, který bude probíhat od 12. do 18. února 2024. Všechny akce najdete v Programové brožuře.

Vzájemně se podporujte ve svých koníčcích

Prostor pro vlastní koníčky je důležitý nejen proto, že vám pomohou se odreagovat a získat novou energii pro vzájemný partnerský a rodinný život, ale jsou nezbytné i pro osobnostní růst a nezávislost každého člena páru. Ať už vaše drahá polovička sportuje, vyráží za kulturou nebo dělá něco úplně jiného, zajímejte se a povzbuzujte ho/ji v jeho/jejím snažení. Každý partner by měl mít možnost dělat svoje záliby bez pocitu viny. Zároveň jsou skvělým prostředkem, jak předcházet nudě nebo rutině ve vztahu.

Komunikace je klíč

Mluvte o tom, jaký jste měli den, co zajímavého jste si přečetli nebo viděli, co byste chtěli společně vyzkoušet.

Respektujte hranice a najděte rovnováhu

Uznejte potřebu partnera být čas od času sám nebo s jinými lidmi a mějte totožný přístup i pro sebe. Zásadní je nalézt harmonii mezi společnými a osobními koníčky. Zamyslete se, jak společné a individuální zájmy ovlivňují dynamiku vašeho vztahu. Někdy společně strávený čas posílí vaše pouto, zatímco jindy může být čas pro sebe způsobem, jak si udržet ve vašem vztahu svěžest a nezávislost.

Oceňte snahu druhého

Nezapomínejte vyjadřovat vděk a oceňovat to, co pro vás partner dělá. I drobná slova vděčnosti mohou mít velký význam.

Nazujte si vztahové taneční střevíčky

Manželství lze přirovnat k tanci – je důležité být skvěle synchronizovaní, ale zároveň je potřeba dát prostor pro osobní improvizaci. Ať už dáváte přednost společným koníčkům, nebo osobním zálibám, je důležité spolu neustále mluvit, poslouchat se, respektovat a pracovat na tom, aby si váš vztah udržel svou rovnováhu a svěžest.

V případě, že se vám i přes veškerou snahu problémy nedaří vyřešit, nebojte se obrátit na odborníka. Manželská terapie není projevem slabosti, ale znamením, že vám na vztahu záleží a jste ochotni na jeho zlepšení pracovat.

Úrazová nemocnice v Brně – úprava provozní doby
DŮLEŽITÁ INFORMACE! Od 1. ledna 2025 je upravena provozní doba praktické a zubní lékařské pohotovostní služby v Úrazové nemocnici v Brně takto: Všední dny: 17:00 – 22:00 h. Víkendy, svátky:...
2.-31. 1. 2025 | Sbírka pro děti
Také v letošním roce se můžete v době od 2. do 31. ledna zapojit do sbírky pro děti, tentokrát ložních a koupelnových potřeb a ponožek. Oddělení prorodinné politiky Odboru zdraví Magistrátu města...