Scházíte se s rodinou společně u jednoho stolu? Pokud ne, napravte to!
Letošní již 17. ročník Týdne pro rodinu proběhne ve dnech 10.–18. května 2025, tentokrát s mottem „Buďme spolu u rodinného stolu“. Město Brno se k této iniciativě již tradičně připojuje, ve spolupráci s místními organizacemi připravuje pestrý program pro rodiny s dětmi i seniory, jejichž cílem je nabídnout aktivity podporující mezigenerační setkávání a společné zážitky.
Hlavním posláním letošního ročníku kampaně Týden pro rodinu je povzbudit rodiny k návratu ke společnému stolování, které nabízí prostor pro sdílení zážitků. Vždyť právě rodina je místem, kde nacházíme lásku, pochopení a pocit domova. U společného stolu se také odehrávají ty nejcennější okamžiky – sdílíme spolu radosti i starosti, smějeme se, vyprávíme si příběhy a utužujeme vztahy. V dnešní uspěchané době často zapomínáme na to nejdůležitější – být spolu.
V úterý 13. května 2025 se v rámci této kampaně uskuteční kulatý stůl zaměřený na duševní zdraví mládeže a generaci Z. Tématem letošního ročníku je psychika mladých dospělých, její výzvy a specifika. Diskutovat budeme o rostoucím počtu duševních onemocnění v této věkové skupině, jejich příčinách i možnostech prevence a podpory. Zároveň si objasníme, co znamená pojem generace Z, jaké faktory ovlivňují její duševní zdraví a jak na tyto výzvy reagovat z pohledu rodiny, odborníků i společnosti.
Vyvrcholením pak bude ve čtvrtek 12. června 2025 celodenní akce pro rodiny Veletrh rodinných a seniorských organizací na Moravském náměstí u Jošta. Na veletrhu se budete moci seznámit s činností mnoha organizací působících ve městě Brně, které se věnují rodinám a seniorům. Součástí bude atraktivní doprovodný celodenní program plný zábavy určený pro celou rodinu. Bližší informace budou zveřejněny v průběhu května na letácích a také na této webové stránce.
Záštitu nad kampaní převzal náměstek primátorky města Brna Filip Chvátal.
Věděli jste, že…
…pouze 38 % rodin pravidelně stoluje? I když se rodiny scházejí u jednoho stolu, často se stává, že spolu nemluví a soustředí se na obrazovky mobilů. Přitom společné stolování má mnoho pozitivních dopadů na lidské zdraví: psychické i fyzické. Snižuje stres, zlepšuje náladu a podporuje lepší komunikaci mezi členy rodiny. Současně je prevencí problémů s příjmem potravy. Rodiny, které spolu pravidelně stolují, často mají zdravější stravovací návyky a lepší vztah k jídlu. A role rodičů jakožto vzorů, kteří mohou svým dětem ukázat zdravé stravovací návyky, je naprosto nezastupitelná.
Společné jídlo tak není jen o chuti konzumovaného jídla, je především o čase stráveném s těmi, na kterých nám záleží. Je to chvíle, kdy se můžeme zastavit, podívat se jeden druhému do očí a opravdu si naslouchat.