Klíčovým strategickým setkáním pro spolupráci cca 130 měst a 30 národních sítí je právě WHO Healthy Cities Annual Business and Technical Meeting 2022.
Letošními tématy konference byly:
Cílem setkání byla výměna informací mezi všemi členy evropské sítě Zdravých měst WHO, analýza vznikajících problémů, zpráva Sekretariátu o činnosti sítě a volby do Poradního výboru sítě.
Jak můžeme budovat lepší život ve městech? Vzhledem k tomu, že města v Evropě zaznamenávají vzestupnou tendenci k vytváření územního plánování v městském prostředí se zaměřením na zlepšení zdraví, koordinátorka projektu Brno – Zdravé město a politik odpovědný za tuto gesci RNDr. Filip Chvátal, Ph.D., byli pozváni na výroční konferenci Světové zdravotnické organizace Zdravá města 2022, jež se konala na mezinárodní půdě OSN. Zástupci přibližně 130 měst a přibližně 30 národních sítí, kteří pracují na budování čistších a ekologičtějších měst, se sešli, aby zintenzivnili diskusi o vzájemném působení zdraví lidí, zvířat a životního prostředí – označovaném také jako přístup Jedno zdraví.
V době, kdy jsou evropská města zasažena pandemií COVID-19, energetickou krizí a souběžnými vlnami veder, je nutné si uvědomit, že životy všech v našem ekosystému jsou úzce propojeny a na sobě vzájemně závislé. Regionální ředitel WHO pro Evropu Dr. Hans Kluge ocenil práci, kterou města v Evropské síti Zdravých měst při WHO odvedla, a řekl: „Jste tvůrci změn, kteří jdou v této bezprecedentní době příkladem.“ Pro rychle se měnící evropský kontinent poskytla konference platformu k diskusi a vytvoření společného hlasu, který usiluje o zdraví a blahobyt pro všechny. To vše je také v souladu s tématem Jedna planeta, jeden člověk, jedno zdraví, protože v centru pozornosti jsou nejen lidé, ale i zvířata a životní prostředí.
Evropská síť Zdravých měst při WHO pomáhá místním a národním orgánům účinně předcházet globálním zdravotním hrozbám, předvídat je a reagovat na ně, jelikož konference poskytuje zázemí pro výměnu informací. Síť na konferenci sdílela příručku 20 kroků k rozvoji a replikaci modelu zdravého města – aby budoucí generace mohly těžit z výhod těchto myšlenek a řešit ničivé dopady na životní prostředí a kvalitu života, musí národní orgány jednat již dnes a společně podniknout kroky směrem k uskutečnění přístupu Jednoho zdraví.