Statutární město Brno se ke kampani Světový den předčasně narozených dětí připojuje již od roku 2017 nasvícením dominanty města – hradu Špilberk večer z 16. na 17. listopadu.

Tato kampaň je významnou celosvětovou akcí na podporu nedonošených dětí a jejich rodin. Každoročně se na celém světě slaví 17. listopadu (WORLD PREMATURITY DAY). Při této příležitosti se konají nejrůznější akce, které spojuje téma a purpurová barva. Po světě i v řadě měst České republiky bývají pro tuto příležitost fialově nasvíceny významné objekty (Empire State Building v New Yorku, Niagarské vodopády, Eiffelova věž v Paříži; v České republice pak Prašná brána a Žofín v Praze, zámek Větruše v Ústí nad Labem, Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni a mnohé jiné).

Připojením města Brna k této kampani zároveň zviditelňujeme a oceňujeme práci brněnského Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Brno, které patří k těm nejlepším a největším ve svém oboru. Neonatologické oddělení Fakultní nemocnice Brno je součástí největšího statutárního perinatologického centra v České republice. Zajišťuje péči pro všechny významně nezralé děti nejen v Brně, ale v celém Jihomoravském regionu.

Partnerem pro tuto kampaň je Neonatologie Brno z.s. Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Brno.

Záštitu nad kampaní ke Světovému dni předčasně narozených novorozenců převzala primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a ředitel Fakultní nemocnice Brno MUDr. Ivo Rovný, MBA.

Brněnské akce v rámci kampaně:
  • 16. 11. 2023 – nasvícení hradu Špilberk a světelných girland v ulicích města
  • 2.-23. 11. 2023 – venkovní fotografická výstava Velcí Křehcí bojovníci (Malinovského náměstí)
    Fotografka Martina Morávková, MgA. spolu s kameramanem Janem Fuksou na fotografiích a natočených záběrech přináší příběhy Velkých Křehkých bojovníků, původně předčasně narozených miminek, které se už ale rozhodně do inkubátorů nevejdou a prožívají různá dobrodružství dětských let. Jejich rodiče se zpětně ohlížejí za náročným obdobím, které předčasný vstup do života vlastního dítěte bezesporu je, a přemýšlejí nad pozitivními i negativními zkušenostmi a nad tím, co jim v těžkých chvílích přinášelo naději.
  • 17. 11. 2023 – Běh pro Křehké bojovníky – pozvánka