Kampaň POMÁHEJME SPRÁVNĚ radí, jak správně pomáhat nevidomým a slabozrakým na ulici a v dopravním prostředku jako při přecházení ulice, při nástupu do vozidel MHD nebo jízdě na eskalátoru apod. Samostatný pohyb a orientace ve městě vystavuje totiž osoby se zrakovým postižením řadě obtížných situacích.

Záměrem kampaně je rozptýlit obavy, které mnohdy brání veřejnosti v pomoci lidem se zrakovým postižením. Proto bylo natočeno několik krátkých instruktážních situačních videospotů a byl vydán i aktualizovaný textově obrázkový průvodce k této tématice, ve kterých najdete potřebné informace a doporučení.


Ke shlédnutí:


> POMÁHEJME SPRÁVNĚ – situační videospoty


Kampaň POMÁHEJME SPRÁVNĚ prezentuje Odbor zdraví Magistrátu města Brna již druhým rokem tuto kampaň formou 8 situačních videospotů vysílaných na LCD obrazovkách v čekárnách ambulancí Fakultní nemocnice Brno.

Na LCD obrazovkách ve Fakultní nemocnici Brno se můžete setkat s těmito 8 videospoty:

Na přechodu | Na přechodu s vodicím psem | Na zastávce | Při nástupu s vodicím psem | Při nástupu | Při výstupu | Na eskalátoru | Průchod dveřmi


Několik základních doporučení


Kdykoli se rozhodnete nabídnout svou pomoc nevidomému, kterého jste potkali, je vždy na místě zeptat se ho předem, jestli pomoc vůbec potřebuje. Nikdy nevidomého bez optání se „netahejte“ např. přes přechod na druhou stranu ulice. Může se totiž stát, že nevidomý vůbec nemá v úmyslu přecházet, ale například jen čeká na příjezd vozu MHD.

Uvidíte-li pak nevidomého člověka blížit se samostatně k nezajištěnému výkopu, člověka, který přešlapuje a neklidně kolem sebe poťukává holí nebo zjevně schází ze špatně odděleného chodníku do vozovky, určitě mu svoji pomoc nabídněte, určitě ji rád využije.

Jednoznačné pravidlo, jak nevidomému poradit či pomoci, však neexistuje. Vždy záleží na konkrétní situaci a na empatii pomáhajícího.


Videospotů bylo nicméně vytvořeno více, a to s jednotlivými situacemi a variantami řešení, ale ty jsou dostupné v sekci KE STAŽENÍ, Youtube (My city Brno) a na výukovém DVD.

Zájemci o DVD se situačními video-spoty můžou kontaktovat Mgr. Radima Paseky na e-mailu nebo telefonu uvedené v sekci KONTAKT a požadovaný počet DVD bude zaslán poštou.